• Żegnamy KochanZeitung , witamy "Kochan KULTURALNIE"

     • Jesienny numer gazetki językowej już dostępny. Rozpoczynamy 4 rok działalności naszego magazynu językowego, tworzonego z pasji do języków obcych.

      Zapewne zauważyliście zmiany - począwszy od tytułu a skończywszy na szacie graficznej.

      Żegnamy KochanZeitung , witamy "Kochan KULTURALNIE"

      Dziękuję Redakcji pod kierunkiem nowej szefowej Zosi Braun oraz wszystkim, którzy napisali artykuły do tego wydania. Wersja papierowa jest dostępna do przeczytania i pozostawienia na stojakach przy stołówce. 

      Wersja online do pobrania

      Pozdrawiam z wielkim sentymentem pierwszą Redakcję już Absolwentów Kochanowskiego. Zapraszam oczywiście do współpracy wszystkich uczniów naszej szkoły oraz jej absolwentów.

      Miłej lektury

      Katarzyna Mikołajczyk

      opiekun redakcji

       

       

     • Arte Liberales w Kochanowskim

     • 14.11.2023 gościliśmy w Kochanowski pana dr hab. Przemysława Kordosa, który jest prodziekanem do spraw studenckich Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, z którym nasza szkoła współpracuje od roku 2022.

      Pan prodziekan poprowadził zajęcia dla dwóch roczników klas kulturowych: 1 E i 2 E. Tematem spotkania była literatura fantastyczna. Uczniowie mieli okazję zastanowić się nad tym, jak można zdefiniować fantastykę, zadać sobie pytanie, dlaczego stereotypowe postrzeganie tego gatunku utrudnia poważną dyskusję na jego temat oraz podzielić się swoimi doświadczeniami czytelniczymi z tym rodzajem literatury. 

      Pierwsze tego rodzaju wydarzenie, dające możliwość bliższej współpracy między naszą szkołą a środowiskiem akademickim tego wydziału  należy uznać za udane. Kolejne aktywności związane z programem klasy patronackiej Wydziału Artes Liberales UW jeszcze w tym roku szkolnym przed nami. 

     • Wolo-Akcja Paczka-startujemy

     • „Akcja Paczka" to coroczny projekt, w którym biorą udział harcerze zbierając dary, pakując je w paczki i samodzielnie zawożąc do Ukrainy, roznosząc je najbardziej potrzebującym Polakom.

      Ze względu na trwającą już długo wojnę, może szczególnie ludzie biedni ucierpieli i cierpią dalej. Chcemy łączyć pomoc z Bożonarodzeniową dobrą nowiną i także w tym roku odwiedzić ich z paczkami. W tym roku, w w drugi weekend grudnia, grupy harcerskie z całej Polski udadzą się do 10 miejscowości w Ukrainie, by spotkać się z mieszkającymi tam Polakami.

      Zachęcamy do pomocy. Kontakt-sekcja Wolo

      Pozdrowiamy-Katarzyna Mikołajczyk 

     • Szkoła do hymnu. Obchody Narodowego Święta Niepodległości

     • Podobnie jak w ubiegłych latach w piątek, 10 listopada 2023 r., w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11, wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy na korytarzu szkolnym przed swoimi klasami. 

      W tym roku okolicznościowe kotyliony przygotowali uczniowie klasy 1 C_1 pod kierunkiem p. Macieja Małagockiego.

     • Nad Niemnem. Narodowe Czytanie.

     • 8 listopada br. po raz kolejny w naszej szkole odbyło się Narodowe czytanie.  W tym roku uczniowie klas trzecich mogli posłuchać w wykonaniu swoich kolegów i koleżanek fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem. Akcja tego utworu literackiego toczy się na Grodzieńszczyźnie, we dworze Korczyńskich i sąsiednim zaścianku Bohatyrowiczów, w dwu środowiskach, między którymi narósł konflikt ekonomiczny. Utwór ten w niezwykły sposób przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku i nawiązuje również do czasów powstania styczniowego. Dziękujemy Pani profesor Małgorzacie Narębskiej-Bal za niezwykle ciekawą prezentację poświęconą Elizie Orzeszkowej i utworowi Nad Niemnem. Fragmenty powiesci "Nad Niemnem" czytali dla nas uczniowie: Igor Modro, Paweł Mazur, Gutowski Bartosz, Saliński Mikołaj (3 B) oraz Julia Wiącek, Helena Pszczel, Marika Pyłka, Amelia Rusiewicz-Rusińska i Julia Pogorzelska (3 D). Merytorycznie nad całością przedsięwzięcia czuwała p. Małgorzata Narebska-Bal, p. Jarosław Murdza, p. Agnieszka Szczęsna oraz p. Katarzyna Mierzyńska.

     • Hiszpańska wymiana

     • W ostatnim tygodniu października uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w wyjeździe do Hiszpanii. Miejscem docelowym był Kadyks. Miasto to jest nazywane najstarszym miastem zachodu. Zostało założone przez Fenicjan w II tysiącleciu przed Chrystusem (a zatem setki lat przed Rzymem). 

      Uczniowie Kochanowskiego wzięli udział w 20-godzinnym kursie języka hiszpańskiego, podczas którego doskonalili znajomość języka Cervantesa nie tylko w sali lekcyjnej, ale również na ulicach miasta rozmawiając z przechodniami.

      Poza zajęciami językowymi w programie znalazło się miejsce na aktywności związane z kulturą Hiszpanii i krajów Ameryki Łacińskiej. Pierwszego dnia uczestnicy wyjazdu poznali historię Kadyksu od czasu założenia fenickiej kolonii Gadir, przez czasy przynależności do Imperium Rzymskiego i okres muzułmański aż po czasy Rekonkwisty. Drugiego dnia grupa odwiedziła Muzeum Kadyksu, gdzie można podziwiać pozostałości materialne wszystkich kultur, które rozwijały się w mieście. Następnego dnia odbył się warsztat tańców latynoskich, który poza dobrą zabawą stworzył świetną okazję do uświadomienia uczniom roli tańca w kulturach hiszpańskiego obszaru językowego. W piątek 27.10 szkoła językowa K2 przygotowała dla naszej grupy imprezę pożegnalną w klimacie Halloween. Uczniowie rozpoznawali swoje podobizny w charakteryzacji typowej dla meksykańskiego Dia de los Muertos. Weekend rozpoczął się wycieczką śladami pierwszej hiszpańskiej konstytucji, która została podpisana w 1812 roku właśnie w Kadyksie. Popołudnie przeznaczone było na pobyt na plaży. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała kąpielom w oceanie. Ostatni dzień pobytu w Hiszpanii grupa spędziła w Sevilli. W stolicy Andaluzji oglądaliśmy m. in. Alkazar, czyli wybudowany jeszcze w epoce muzułmańskiej kompleks pałacowo-zamkowy, dzielnicę Santa Cruz, jedną z zabytkowych części miasta oraz Katedrę wraz z dawnym minaretem, dziś jednym z symboli miasta, czyli Giraldę. Wystarczyło również czasu na odwiedziny w Muzeum Sztuk Pięknych, gdzie uczniowie mogli się zapoznać z twórczością wybitnych malarzy różnych epok takich jak np. El Greco, Bartolome Esteban Murillo czy Francisco de Zurbaran. Zwieńczeniem całości była wizyta na słynnym Placu Hiszpańskim. Konstrukcja stworzona z okazji Wystawy Iberoamerykańskiej w 1929 roku do dzisiaj zadziwia swoją monumentalnością i typowo hiszpańską estetyką. Jest to jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków Hiszpanii. 

      Następnego dnia niestety trzeba było już wrócić do Warszawy. Jednak bez wątpienia wszyscy przywieźli do domu piękne wspomnienia i dużą dawkę wiedzy na temat kultury Hiszpanii, a w szczególności regionu Andaluzji.

       

     • Stypendium Prezesa Rady Ministrów

     • 26 października 2023 r. w Auli Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych przy ul. Kawęczyńskiej 36
      w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów dla Stypendystów Prezesa Rady Ministrów. 

      Stypendium Prezesa Rady Ministrów z rąk p. Aureli Michałowskiej Mazowieckiego Kuratora Oświaty odebrała Dominika Żak-uczennica klasy 2 D_2.

 • Galeria zdjęć

   brak danych