• Międzynarodowy Dzień Matematyki
     • Międzynarodowy Dzień Matematyki

     • Co to jest liczba Pi?

      Liczba Pi jest stałą matematyczną, która pojawia w niezliczonych wzorach matematycznych, fizycznych, demograficznych, a nawet tych, które opisują rozprzestrzenianie się epidemii. Co więcej, jest ona liczbą niewymierną, a to znaczy, że nigdy nie poznamy jej dokładnej czy pełnej wartości. Ile wynosi liczba Pi? 3,14 – tyle wynosi liczba Pi w przybliżeniu.

      14 marca. Dzień Liczby Pi i Międzynarodowy Dzień Matematyki

      Dzień Liczby Pi obchodzony jest na świecie 14 marca ze względu na podobieństwo rozszerzenia dziesiętnego liczby do daty "14 marca", którą w USA zapisuje się w formacie 3.14. Pierwszy raz świętowano na cześć liczby Pi w 1988 roku z inicjatywy Larry'ego Shawa w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego, jednego z czołowych twórców polskiej szkoły matematycznej, i Alberta Einsteina.

      14 marca obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Matematyki, proklamowany w 2019 roku przez UNESCO rezolucją 40. Sesji Konferencji Generalnej. Święto to, przez udział uczniów w grach i zabawach matematycznych, ma na celu pokazać im inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość.

      Kto odkrył liczbę Pi?

      Czasami liczba Pi nazywana jest stałą Archimedesa, w uznaniu zasług Archimedesa z Syrakuz, który to jako pierwszy badał własności i znaczenie tej liczby w matematyce.

      Bywa, że liczę Pi określa się też "ludolfina". Nazwa pochodzi od imienia Ludolpha van Ceulena, który przedstawił tę liczbę z dokładnością do 35 miejsc po przecinku.

      Ciekawostki o liczbie Pi

      1. Liczba π miała już swoje zastosowanie w starożytności, kiedy podczas zajęć praktycznych, takich jak: rolnictwo, budownictwo, ludzie zauważyli, że stosunek obwodu koła do jego średnicy jest stałą wartością.
      2. Najdłuższy w Polsce tak zwany „żywy łańcuch rozwinięcia liczby Pi”, został pobity w Warszawie, dokładnie na bulwarach nad Wisłą. Utworzyło go 627 osób, które trzymały w dłoniach karteczki z kolejnymi cyframi. Tym sposobem udało się utworzyć pomiędzy dwoma mostami „żywy łańcuch”.
      3. Rekord Guinnesa w zapamiętywaniu ilości cyfr po przecinku, składających się na liczbę π, pobił 60 – letni Japończyk, zapamiętując aż 100. 000 liczb. Pokonał tym samym swój rekord z roku 1995, podczas którego zapamiętał 83. 432 liczb po przecinku. Na ten wyczyn potrzebował on 16 godzin. Co dwie godziny mógł zrobić sobie przerwę na skorzystanie z toalety i spożycie kulek ryżowych.
      4. Liczba Pi miała także swój udział w książkach i filmach. W powieści Carla Sagana, fragment tej liczby, stanowi klucz do całkowitego zrozumienia sensu istnienia wszechświata, natomiast w filmie „Pi” Darrena Aronofskyego, rozszyfrowanie kodu umożliwi uzyskanie władzy nad światem.
      5. Obwód podstawy piramidy Cheopsa, podzielony przez jej podwójną wysokość, pozwala uzyskać liczbę Pi, czyli 3,1415.
      6. Naukowcy, którzy poszukiwali kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami, wysłali podobno w kosmos, posługując się drogą radiową, informację przedstawiającą właśnie liczbę Pi, mając nadzieje na to, że inteligentne pozaziemskie istoty rozpoznają ten komunikat.
      7. Pi jest pierwszą literą greckiego słowa περίμετρον – perimetron, czyli obwód.
      8. Liczbie Pi jeden ze swoich utworów poświęciła Wisława Szymborska. Wiersz nosi tytuł "Liczba Pi". Autorka zasugerowała w nim, że w rozwinięciu liczby Pi można znaleźć dowolną liczbę naturalną (np. dowolny numer telefonu, numer odzieży, liczbę mieszkańców, datę urodzin itd.). Jest to poetycka wersja matematycznej hipotezy, według której w rozwinięciu liczby Pi można znaleźć wszystkie liczby naturalne. Hipoteza ta została udowodniona i wszystkie liczby, które mają taką cechę nazywa się liczbami Szymborskiej.
      9. Liczba Pi weszła też do języka potocznego. Niejednokrotnie słyszy się określenie "pi razy oko", jeśli coś liczymy nieprecyzyjnie.
      10. W USA w Dniu Liczby Pi podawanymi daniami są pizza pie (placki pizzy), apple pie i inne podobne w kształcie do okręgu ciasta.
     • Łyżwiarstwo szybkie

     • Zofia Braun uczennica klasy 2 C, reprezentantka Polski w łyżwiarstwie szybkim w ciągu ostatnich tygodni sezonu zimowego zdobyła Mistrzostwo Polski juniorów w klasyfikacji generalnej oraz na dystansach 1500 m i 3000 m. Zawody odbyły się w Sanoku. W Mistrzostw Świata juniorów w niemieckim Inzell uplasowała się na 4 miejscu w biegu masowym, na tej samej pozycji zakończyła klasyfikacje generalną Pucharów Świata. Zofia Braun zdobyła również Puchar Polski na dystansach 1500m i 3000m. Na zakończenie sezonu przywiozła medale oraz rekordy życiowe z nieoficjalnych Mistrzostw Europy, które odbyły się w Heerenven w Holandii.  Zofia Braun reprezentuje WTŁ Stegny Warszawa.

      Gratulujemy!

    • Biała Szkoła 2.0 czyli nasi w Białce
     • Biała Szkoła 2.0 czyli nasi w Białce

     • W dniach 7-12 marca 2023 r.  Kochaniacy wspólnie z uczniami XII LO im. Henryka Sienkiewicza uczestniczyli w Białej Szkole, która odbyła się w Białce Tatrzańskiej. Każdego dnia, korzystając z pięknej pogody uczniowie wraz z opiekunami spędzali aktywnie czas na stokach narciarskich oraz basenach w Termach Bania. Celem Białych Szkoł w Kochanowskim jest integracja uczestników, doskonalenie jazdy na nartach i snowboardzie oraz naładowanie baterii do dalszej nauki w szkole. Wyjazd zapewnił wiele pozytywnych emocji.   Wyjazd zorganizowali oraz sprawowali opiekę nad uczniami nasi nauczyciele: p. Piotr Rongies (kierownik), p. Jerzy Tomczyk, p. Patryk Sadlej, p. Beata Cichowska oraz p. Natalia Karasińska.

      Wracając do bogatej tradycji Białych szkół w Kochanowskim mamy nadzieję, że Biała Szkoła będzie realizowana cyklicznie w kolejnych latach, nie tylko w Białce Tatrzańskiej ale również, jak to drzewiej bywało na stokach we Włoszech, Austrii oraz Szwajcarii.

       

     • Współpraca z UW

     • W  dniu 9 marca 2023 r. została podpisana umowa o współpracy pomiędzy XXVIII LO im. Jana Kochanowskiego w Warszawie, a Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Tym samym klasy kulturowe naszego liceum zostały objęte kolejnym patronatem UW.

      Współpraca naszego Liceum z Wydziałem „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego jako partnerem działań edukacyjnych, ma na celu:

      • rozwijanie zainteresowań uczniów;
      • pogłębianie ich wiedzy i umiejętności w zakresie komunikacji;
      • przygotowanie licealistów do podjęcia studiów uniwersyteckich.
      • wizyty uczniów na uczelni;
      • udział licealistów w wykładach i innych zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez pracowników Instytutu

      Uroczyste podpisanie umowy o współpracy odbyło się w naszej czytelni, a uczestnikami tego wydarzenia byli

      dr hab. Robert A. Sucharski, prof. ucz. (Dziekan wydziału)

      dr hab. Przemysław Kordos (Prodziekan ds. studenckich)

      uczniowie klasy 1 E, 2 E oraz dyrekcja liceum.

       

     • Sukces naszego nauczyciela

     • Z wielką przyjemnością informujemy, że Pan Wojciech Szczucki-wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego w naszej szkole został trenerem kadry narodowej SMS chłopców rocznika 2011 w piłce siatkowej. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       

      - Siatkówka to moja pasja od lat. Mogę powiedzieć, że całe moje życie obracało się wokół tego sportu – powiedział Wojciech Szczucki, który został trenerem kadry narodowej chłopców Siatkarskich Ośrodków Szkolnych rocznika 2011 i młodszych.

      Przygodę z siatkówką Wojciech Szczucki (rocznik 1974) rozpoczynał w MKS Opole Lubelskie, następnie grał w AZS AWF Warszawa. Przez kilka sezonów prowadził II-ligową Legię Warszawa oraz zespoły Młodej Ligi – AZS Częstochowa i AZS Politechnika Warszawska.Jednak nazwisko nowego trenera kadry narodowej chłopców z rocznika 2011 związane jest przede wszystkim z KS Metro Warszawa, w którym pracą szkoleniową zajmuje się od 28 lat. Jego wychowankowie zdobyli wiele medali we wszystkich kategoriach młodzieżowych krajowych czempionatów. Były też sukcesy w mini siatkówce.Lista siatkarskich znakomitości, które trenowały pod  okiem Wojciecha Szczuckiego, jest imponująca. Zbigniew Bartman, Karol Kłos, Piotr Nowakowski i Andrzej Wrona są najlepszym świadectwem trenerskiego warsztatu Wojciecha Szczuckiego.- Moim najważniejszym zadaniem będzie wyszukiwanie i selekcja utalentowanych, perspektywicznych zawodników, którzy z czasem trafiliby do kadry narodowej seniorów – takie jest trenerskie credo Wojciecha Szczuckiego. Od piątku do niedzieli rozegrane zostaną cztery półfinałowe turnieje mistrzostw Polski juniorów. Gospodarzem jednego z nich będzie KS Metro Warszawa, a trzech pozostałych AT Jastrzębski Węgiel, AKS V LO Rzeszów i ENEA Energetyk Poznań.W stolicy w hali przy ulicy Hirszfelda 11, poza gospodarzami, zobaczymy jeszcze VitaSun MKS Będzin, UMKS MOS Wola Warszawa i Eco-Team AZS Stielzle Częstochowa.

    • KochanZeitung
     • KochanZeitung

     • Jest już kolejne wydanie KochanZeitung :)

      Trochę sentymentalnie - bo Szef i cały zespół to tegoroczni maturzyści, którzy tym wydaniem żegnają się z Wami.

      Temat przewodni tego wydania to wymiana językowa ze szkołą niemiecką ale znajdziecie tu również artykuł nowego Szefa KochanZeitung Krzysztofa Kowalczyka o sztucznej inteligencji:) oraz wątek kulinarny Jakuba Mellera:)

      Podziękowania dla  Agaty Pękali, Mareka Szczęsnego i Janeka Kaliwody:) za Wasze artykuły:)

      Dzięki "starej ekipie" za zaangażowanie a nowemu Szefowi życzymy powodzenia i dobrania mega ekipy:)

      Nad całą ekipą redakcyjną czuwa od samego początku p. Katarzyna Mikołajczzyk.

       

       

 • Galeria zdjęć

   brak danych