• Konkursu Fizyczny Politechniki Warszawskiej

     • Marek Gryszka uczeń klasy 4 B (opiekun: p. Agnieszka Kozłowska) został Laureatem Konkursu Fizycznego Politechniki Warszawskiej.

      Konkurs Fizyczny PW jest organizowany we współpracy Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej i Kuratorium Oświaty w Warszawie. Jego laureaci są przyjmowani poza procedurą kwalifikacyjną na pierwszy rok studiów na Wydziale Fizyki PW na kierunki fizyka techniczna oraz fotonika oraz na wszystkie kierunki na Wydziale Mechatroniki.

      Laureaci oraz wyróżnieni finaliści Konkursu Fizycznego PW uzyskują maksymalną liczbę punktów z fizyki w procedurze kwalifikacyjnej na wszystkie wydziały PW.

     • Polskie Towarzystwo Fizyczne

     • p. Urszula Setlak, nauczycielka fizyki w XXVIII im. Jana Kochanowskiego otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Fizycznego  dla wyróżniających się Nauczycieli.

      Serdecznie gratulijemy!

     • Srebrne medale mistrzostw Polski

     • Mistrzostwa Polski Juniorów w Tomaszowie Mazowieckim dobiegły końca. Nowym mistrzem kraju została KS Lechia Tomaszów Mazowiecki, która w rok 2021 zdobyła złoto mistrzostw Polski juniorów młodszych, a wicemistrzem KS Metro Warszawa kierowane przez Wojciecha Szczuckiego.

      Finał Mistrzostw Polski Juniorów: KS Metro Warszawa - KS Lechia Tomaszów Mazowiecki 0:3 (23:25, 22:25, 13:25), MVP: Marcel Hendzelewski

      O złoto zagrały KS Metro Warszawa i KS Lechia Tomaszów Mazowiecki. Co ciekawe obie drużyny spotkały się w fazie grupowej i wtedy lepsi okazali się lokalni. Finał rządził się jednak swoimi prawami, a zawodnicy Warszawy niejednokrotnie pokazywali, że potrafią wracać z dalekiej podróży i walczą do samego końca. Pierwszy set finału tomaszowianie zaczęli dość nieśmiało i widywało się, że ulegli lekkiemu onieśmieleniu rangą meczu i oczekiwaniami kibiców, tłumnie zgromadzonymi w Arenie Lodowej. Tymczasem KS Metro Warszawa sumiennie zbierało punkty, jednak miało momenty w których pozwalało rywalom na odrabianie straty. Na nieszczęście warszawian taka słabsza seria przytrafiła im się w końcówce, co wykorzystali lokalni, tworzący wspaniałą synergię z kibicami. Wygrana na otwarcie przyniosła Lechii ogromną pewność siebie, która procentowała w kolejnym secie. Zespół z Tomaszowa grał bardzo skutecznie - po raz kolejny dobrymi wyborami popisywał się Dawid Suski, a znany z 1.Ligi Marcel Hendzelewski, wsparty dodatkowo przez Aleksandra Rybaka i Jakuba Nowaka kończyli większość akcji ofensywnych, co szybko zaowocowało wynikiem 2:0.  W trzeciej partii miejscowi błyskawicznie wypracowali wielopunktową przewagę (16:9) i pewnie zmierzali po złoto. Kropkę nad i postawił Aleksander Rybak, który wybiciem na aut zakończył mecz i przyniósł do Tomaszowa tytuł mistrza Polski juniorów!  

      Srebrny medal i wicemistrzostwo Polski zdobyli siatkarze KS METRA  Warszawa w barwach, którego występuje na pozycji przyjmującego Michał Grabek (3 C). 

      Aktualnym trenerem Michała Grabka jest p. Jacek Jankowski, a wcześniej byli to m.in. Patryk Sadlej oraz Wojciech Szczucki.

      Serdeczne Gratulacje!

       

       

     • Michał Grabek MVP

     • Mistrzostwa Polski juniorów wchodzą w decydującą fazę rozgrywwek. W trzeciej kolejce rozgrywek grupowych najlepszym zawodnikiem meczu Metro-Trefl został Michał Grabek.

      Zarówno KS Metro Warszawa jak i Trefl Gdańsk miały szanse na awans, co było widać od pierwszych minut tego meczu. Gdańszczanie, którzy dostali nowe życie bardzo dobrze rozpoczęli spotkanie i szybko sięgnęli po dwie pierwsze partie, wykorzystując i piętnując wszystkie błędy zawodników Metra. Trzeba przyznać, że na tym turnieju warszawianie mają problemy z początkami meczów i tam naprawdę w każdym ze spotkań musieli gonić wynik, najczęściej od stanu 0:2 w setach. Tak samo było i teraz. KS Metro będąc pod ścianą wygrało trzecią partię i podobnie jak wczoraj, tak i teraz wydarło w końcówce zaciętą odsłonę nr 4, doprowadzając tym samym do tie-breaka. Budowanie ze zgliszczy skonsolidowało zespół na tyle, że od początku narzucali swój rytm w dodatkowym, krótszym secie i finalnie wygrali go 15: . Wybawicielem stołecznego klubu był Jakub Zimoląg i jego zagrywki w końcowej części czwartego seta oraz Michał Grabek, który doskonałą zmianą zapracował sobie na nagrodę MVP.

      W piątek rozegrane zostaną półfinały, a w sobotę mecze o medale.

      Sedecznie gratulujemy!

     • STARTUJĄ MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW 2023

     • W Tomaszowie Mazowieckim od wtorku 14 marca  do soboty 18 marca 2023 r. rozgrywane będą mistrzostwa Polski juniorów. 

      W grze o medale mistrzostw Polski pozostało osiem zespołów:

      Grupa A:

      1. BKS Chemik Siatkówka Młodzieżowa Bydgoszcz,
      2. UMKS MOS WOLA Warszawa,
      3. Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel
      4. AKS V LO Rzeszów

      Grupa B:

      1. KS Metro Warszawa,
      2. Enea Energetyk Poznań
      3. Trefl Gdańsk SA 
      4. KS Lechia Tomaszów Mazowiecki.

      W ubiegłym sezonie po złote medale sięgnęli siatkarze AT Jastrzębskiego Węgla. Srebrne medale wywalczyli zawodnicy KS Metro Warszawa, a na najniższym stopniu podium stanęli Chemeko-System Gwardii Wrocław Academy.

      Oficjalna strona turnieju: https://juniorzymmp.volleystation.com/

      Wśród finalistów w drużynie Metra Warszawa, która jest kierowana przez Wojciecha Szczuckiego gra przyjmujący Michał Grabek z klasy 3 C.

       

    • Międzynarodowy Dzień Matematyki
     • Międzynarodowy Dzień Matematyki

     • Co to jest liczba Pi?

      Liczba Pi jest stałą matematyczną, która pojawia w niezliczonych wzorach matematycznych, fizycznych, demograficznych, a nawet tych, które opisują rozprzestrzenianie się epidemii. Co więcej, jest ona liczbą niewymierną, a to znaczy, że nigdy nie poznamy jej dokładnej czy pełnej wartości. Ile wynosi liczba Pi? 3,14 – tyle wynosi liczba Pi w przybliżeniu.

      14 marca. Dzień Liczby Pi i Międzynarodowy Dzień Matematyki

      Dzień Liczby Pi obchodzony jest na świecie 14 marca ze względu na podobieństwo rozszerzenia dziesiętnego liczby do daty "14 marca", którą w USA zapisuje się w formacie 3.14. Pierwszy raz świętowano na cześć liczby Pi w 1988 roku z inicjatywy Larry'ego Shawa w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego, jednego z czołowych twórców polskiej szkoły matematycznej, i Alberta Einsteina.

      14 marca obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Matematyki, proklamowany w 2019 roku przez UNESCO rezolucją 40. Sesji Konferencji Generalnej. Święto to, przez udział uczniów w grach i zabawach matematycznych, ma na celu pokazać im inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość.

      Kto odkrył liczbę Pi?

      Czasami liczba Pi nazywana jest stałą Archimedesa, w uznaniu zasług Archimedesa z Syrakuz, który to jako pierwszy badał własności i znaczenie tej liczby w matematyce.

      Bywa, że liczę Pi określa się też "ludolfina". Nazwa pochodzi od imienia Ludolpha van Ceulena, który przedstawił tę liczbę z dokładnością do 35 miejsc po przecinku.

      Ciekawostki o liczbie Pi

      1. Liczba π miała już swoje zastosowanie w starożytności, kiedy podczas zajęć praktycznych, takich jak: rolnictwo, budownictwo, ludzie zauważyli, że stosunek obwodu koła do jego średnicy jest stałą wartością.
      2. Najdłuższy w Polsce tak zwany „żywy łańcuch rozwinięcia liczby Pi”, został pobity w Warszawie, dokładnie na bulwarach nad Wisłą. Utworzyło go 627 osób, które trzymały w dłoniach karteczki z kolejnymi cyframi. Tym sposobem udało się utworzyć pomiędzy dwoma mostami „żywy łańcuch”.
      3. Rekord Guinnesa w zapamiętywaniu ilości cyfr po przecinku, składających się na liczbę π, pobił 60 – letni Japończyk, zapamiętując aż 100. 000 liczb. Pokonał tym samym swój rekord z roku 1995, podczas którego zapamiętał 83. 432 liczb po przecinku. Na ten wyczyn potrzebował on 16 godzin. Co dwie godziny mógł zrobić sobie przerwę na skorzystanie z toalety i spożycie kulek ryżowych.
      4. Liczba Pi miała także swój udział w książkach i filmach. W powieści Carla Sagana, fragment tej liczby, stanowi klucz do całkowitego zrozumienia sensu istnienia wszechświata, natomiast w filmie „Pi” Darrena Aronofskyego, rozszyfrowanie kodu umożliwi uzyskanie władzy nad światem.
      5. Obwód podstawy piramidy Cheopsa, podzielony przez jej podwójną wysokość, pozwala uzyskać liczbę Pi, czyli 3,1415.
      6. Naukowcy, którzy poszukiwali kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami, wysłali podobno w kosmos, posługując się drogą radiową, informację przedstawiającą właśnie liczbę Pi, mając nadzieje na to, że inteligentne pozaziemskie istoty rozpoznają ten komunikat.
      7. Pi jest pierwszą literą greckiego słowa περίμετρον – perimetron, czyli obwód.
      8. Liczbie Pi jeden ze swoich utworów poświęciła Wisława Szymborska. Wiersz nosi tytuł "Liczba Pi". Autorka zasugerowała w nim, że w rozwinięciu liczby Pi można znaleźć dowolną liczbę naturalną (np. dowolny numer telefonu, numer odzieży, liczbę mieszkańców, datę urodzin itd.). Jest to poetycka wersja matematycznej hipotezy, według której w rozwinięciu liczby Pi można znaleźć wszystkie liczby naturalne. Hipoteza ta została udowodniona i wszystkie liczby, które mają taką cechę nazywa się liczbami Szymborskiej.
      9. Liczba Pi weszła też do języka potocznego. Niejednokrotnie słyszy się określenie "pi razy oko", jeśli coś liczymy nieprecyzyjnie.
      10. W USA w Dniu Liczby Pi podawanymi daniami są pizza pie (placki pizzy), apple pie i inne podobne w kształcie do okręgu ciasta.
 • Galeria zdjęć

   brak danych