• Historia Festiwalu Filmowego

    Wpis w Kronice Szkolnej

    I FF

    Festiwal  Filmów Licealnych

    W dniach 13 i 14 czerwca 2003 r. odbył się w naszym Liceum Festiwal  Filmów Licealnych. Będzie to coroczna impreza, organizowana najprawdopodobniej w marcu. W ten sposób XXVIII Liceum im. Jana Kochanowskiego doczekało się kolejnego kulturalnego festiwalu – obok Festiwalu Teatralnego pojawia się nowa impreza, jedyna wśród warszawskich szkół średnich.

    Podczas festiwalu zaprezentowanych zostało 21 filmów konkursowych oraz 12 obrazów przedstawionych poza konkursem. Były to filmy fabularne, paradokumentalne, animowane, impresje filmowe, reportaże. Regulamin festiwalu pozwalał na taką różnorodność form

    i tematów. Formuła festiwalu więc zrodziła się sama – zgromadzono filmy, dla których jedynym kryterium był wiek twórców, są to licealiści – amatorzy.

    Charakterystyczną cechą prezentowanych filmów był autentyczny głos młodych ludzi opowiadających o sobie – o problemach, sposobie myślenia, mentalności, systemie wartości młodego pokolenia. Często widzenie świata było ukazane jakby w krzywym zwierciadle parodii lub groteski, często młodzi twórcy eksperymentowali światłem, montażem, ekspresją i drapieżnością obrazu. Pojawiły się tez filmy dowcipne, pastiszowe, o zabawnym pomyśle lub zaskakującej poincie.

    Doskonała organizacja, profesjonalny sprzęt do prezentacji filmów zapewniony przez sponsorów, kultura prezentacji (konferansjerami byli uczniowie klasy I G – Agnieszka Majer

    i Sebastian Świąder), a nade wszystko wysoki poziom filmów sprawiły, że impreza była ze wszech miar udana. Wielka w tym zasługa głównego organizatora i szefa Festiwalu Radka Kołakowskiego z I G, którego organizacyjnie wspierali: Janek Staszuk i Radek Wiankowski

    z III A, Marcin Chotomski z III oraz Christian Chomontowski z IIID. Szkoda tylko, że nie dopisała publiczność. Liczono na o wiele większy udział uczniów, nie tylko naszej szkoły,

    a także nauczycieli, zainteresowanych tym, co dzieje się w naszym liceum po godzinach lekcyjnych.

     

    II Warszawski Festiwal Filmów Licealnych 26-27.III.04

    Patronat Honorowy nad festiwalem objął Prezydent Warszawy p. Lech Kaczyński. Festiwal miał na celu kulturalny rozwój młodzieży i zagospodarowanie jej wolnego czasu.  Pomysł wpłynął z troski o wychowanie młodych ludzi.

    Prezentowane były filmy uczniów warszawskich szkół średnich: XXVIII L.O. im. J. Kochanowskiego, XXXIV L.O. im. Cervantesa, XCIV L.O. im. gen. S. Maczka, LVI L.O. im.                    L. Kruczkowskiego, ZS Nr 39 im. E. Jankowskiego, liceów z Łodzi, Krakowa i Gdańska oraz indywidualnych twórców. Prace oceniało jury złożone z osób profesjonalnie zajmujących się kinematografią, aktorów i nauczycieli.

    Festiwal dał możliwość obejrzenia i oceny, a także wymiany doświadczeń młodych twórców, spojrzenia na własne realizacje. Służył aktywnemu kreowaniu pozytywnych wzorów wśród młodzieży, a jednocześnie umożliwił pokazanie efektów jej pracy szerszej publiczności i jury złożonemu z osób zajmujących się zawodowo kinematografią.

    Organizacja takiej imprezy pozwala umacniać w młodych ludziach wiarę w sens rozwijania swoich pasji, bezinteresownej aktywności i otwartości na sztukę.

     

    14. Festiwal Filmowy

    Temat: „Western”

    18-19 marca 2016 roku dzięki wsparciu dyrekcji oraz Rady Rodziców odbyła się czternasta już edycja niezwykłego festiwalu młodzieżowego – jakim jest 14. FF.

    Podczas tego wydarzenia w ciągu dwóch dni odwiedziło nas ponad 1600 osób!

    Jako główny organizator jest mi niezmiernie miło, że tak wielu młodych artystów miało okazje zaprezentować swoje dzieła w postaci filmów przed tak liczną publicznością.

    Szef 14. Festiwalu Filmowego

    13.04.2016 r. podpis: Karol Cabak

     

    XV Festiwal Filmowy

    W dniach 17-18 marca 2017 roku w XXVIII Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego odbyła się kolejna edycja Festiwalu Filmowego.

    Szefem wydarzenia był Michał Wanke z kl. IIF, zaś jego zastępczynią była Hanna Sapierzyńska z kl. IF.

    Wiele pracy i czasu kosztowało przygotowanie imprezy. Uczniowie podzieleni byli na wiel różnych sekcji: koordynacyjną, konferansjerów, finansową, niespodziankę, techniczną, bezpieczeństwa, wolontariatu, promocyjną, dziennikarską, filmową, porządkową, design.

    Na szczególną uwagę zasługuje poświęcenie Sekcji Design. Uczennice zaczęły prace z miesięcznym wyprzedzeniem a efekt prac można zobaczyć na niżej przedstawionych zdjęciach.

    Recenzjami i zapowiedziami przedstawionych filmów zajęła się sekcja dziennikarska. Teksty można znaleźć w „Subiektywniku” pod adresem www.subiektywnik.pl. Redaktorem naczelnym pisma jest Klaudia Czeboćko z kl. 2C oraz Urszula Kałłaur z kl. 1F.

    Na festiwalu uczniowie wzięli udział w szczytnym przedsięwzięciu. Dochody ze sprzedaży smacznych ciast
    i napojów przekazano na cel charytatywny.

    Dzięki sekcjom bezpieczeństwa i porządkowej festiwal przebiegł spokojnie i bez problemów.

    Zwycięzcy 15 Festiwalu Filmowego:

    Grand Prix – „Dzień Pełen Wrażeń” reż. Mikołaj Dołhun

    Nagroda Publiczności – „Dzień Pełen Wrażeń” reż. Mikołaj Dołhun

    Najlepszy Montaż – „Cięcie” reż. Tomasz Kurlej

    Najlepsza Reżyseria – „Znokautowani” reż. Maciej Turski

    Najlepszy Scenariusz – „Jak zdać maturę w 4 krokach” reż. Michalina Najdowska, Weronika Ładak

    Najlepsze Zdjęcia – „Misiek” reż. Natasza Parzymies

    W jury byli doskonali eksperci:

    Pan Artur Wolski – Pomysłodawca i organizator m.in. Otwarte Kino Atlantic, Film i Edukacja, nagrody Róża Małego Księcia. Od 2010 roku pracuje w kinie Atlantic.

    Pan Jacek Rakowiecki – Dziennikarz, publicysta, komentator, w czasach komuny działacz opozycji demokratycznej, internowany w stanie wojennym. Obecnie kieruje Fundacją Towarzystwa Dziennikarskiego Fundusz Mediów.

    Pan Paweł Sala – Członek Polskiej Akademii Filmowej. Reżyser filmów fabularnych

    i dokumentalnych, dramatopisarz, scenarzysta.

     

    Pan Paweł Hejbudzki – Reżyser, scenarzysta, montażysta, producent. Ukończył reżyserię w Warszawskiej Szkole Filmowej.

    Pani Ajka Tarasow – Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, reżyser, specjalista d/s edukacji filmowej. Członek rady programowej Festiwalu Hommage a’Kieslowski. Jest także prezesem fundacji DISCE, która organizuje Festiwal Filmowy EUREKA we Wrocławiu, a także Festiwal Filmowy w Sewastopolu.

     

     

    Wpis w Księdze Absolwentów 2014

    O Szkole

    Festiwal Filmowy

    Festiwal Filmowy, zwyczajowo organizowany w ostatni weekend marca, to próba złamania hegemonii festiwali studenckich o podobnym charakterze. Jego zdaniem stało się zjednoczenie twórców filmowych z różnych grup wiekowych. Jego 1. edycja odbyła się w 2003 roku. Według intencji pomysłodawców, festiwal w celu propagowania idei kultury wśród młodzieży ma prezentować szeroki przekrój działalności twórców polskiego kina amatorskiego. Z tego powodu wśród prezentowanych filmów pojawiały się twory zarówno absolwentów, młodych twórców z innych szkół oraz pozakonkursowe filmy offowe, ściągnięte na festiwal przez organizatorów.

    Filmy festiwalowe są zróżnicowane gatunkowo – pojawiają się więc i dramaty, komedie, dokumenty i etiudy, będące jedynie zabawą filmem, słowem, aktorstwem, tudzież konwencjami.

    W dniach 19-20 marca 2011 Festiwal odbył się po raz dziewiąty.

     

 • Galeria zdjęć

   brak danych