• Projekt Krzyżowa 11-16.09.2022
     • Projekt Krzyżowa 11-16.09.2022

     • Krzyżowa 11.09 – 17.09.2022

                      Była niedziela rano godzina 5:30, 11 września. Na praktycznie pustym o tej porze peronie kolejowym stała grupa młodych ludzi. Z ich twarzy i tonu głosu dało wyczytać się poruszenie i zniecierpliwienie, jakby nie mogli się czegoś doczekać. Wydawali się mocno podekscytowani czekającą ich wycieczką – jednak dokąd zmierzali?

                      Na miejsce spotkania młodzieży polsko – niemieckiej wybrano Krzyżową (niem. Kreisau), wieś położoną na Dolnym Śląsku. Lokalizacja nie była przypadkowa, w końcu to właśnie w Krzyżowej w czasie II wojny światowej działał ,,Krąg” czyli niemiecka grupa antynazistowska. To tutaj również odbyła się w 1989 roku ,,Msza Pojednania” z inicjatywy kanclerza Niemiec Helmuta Kohla oraz premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego. Krzyżowa jest miejscem, w którym zbiega się historia obu narodów, między którymi jak wiadomo nie zawsze bywało kolorowo.

                      W spotkaniu organizowanym przez Fundację Krzyżowa wzięła udział grupa 24 uczniów z XXVIII LO im. Jana Kochanowskiego pod opieką p.prof. Mikołajczyk i p.prof Bober. Grupa niemiecka składała się z podobnej ilości uczniów z Darmstadt w Niemczech, również pod opieką dwojga nauczycieli (Herr Harald und Frau Nikol).

                      Już z początku zachwycił teren – pałac, park dookoła oraz budynki gospodarcze, które były miejscem zakwaterowania uczestników wymiany. To w budynkach gospodarczych również mieściła się stołówka, w której po raz pierwszy Polacy mieli szansę spotkać się z uczniami ze szkoły niemieckiej. Pierwszy posiłek wydawał się dla wielu stresujący – rozmowy toczyły się głównie po niemiecku i polsku, a uczniowie zerkali na siebie niepewnie. Jednak już następnego ranka wyspani, po pierwszych zajęciach integracyjnych uczestnicy wypełnili stołówkę gwarem rozmów i śmiechem, które od tego czasu towarzyszyły im do końca wyjazdu.

                      Zajęcia przygotowane przez panią Sarah miały charakter nie tylko integracyjny. W ciągu następnych dni uczestnicy realizowali program ,,Kultura pamięci Polska – Niemcy” obejmujący poznanie kultury obu narodów oraz sposobów upamiętniania. Uczniowie dzielili się swoimi historiami rodzinnymi doprowadzając się nawzajem do łez śmiechu lub wzruszenia, rozmawiali o świętach narodowych obchodzonych w ich kraju oraz o najważniejszych wydarzeniach historycznych. Zaplanowana była też wizyta w obozie koncentracyjnym Gross – Rosen. Choć gdy z początku pojawił się temat obozów, będących mroczną częścią naszej wspólnej historii, wielu uczniów wydawało się zmieszanych, to z czasem otworzyli się i mówili o swoich przemyśleniach.

                      Wszechobecna była nauka prostych rzeczy od siebie nawzajem. Wspólne żarty oparte na różnicach kulturowych, recytowanie razem łamańców językowych, tworzenie mieszanki polsko-niemiecko-angielskiej stało się codziennością. Lecz za tymi zwykłymi zachowaniami szło łamanie stereotypów i barier, poznawanie się bez strachu przed innością. Wspólną atrakcją stało się tańczenie, bo ku zdziwieniu polskiej grupy Niemcy nie znali belgijki, a ku zdziwieniu niemieckiej Polacy tańca pingwina.

                      Uczestnicy zadziwili się również tradycyjnymi daniami. Każda z grup ugotowała dla drugiej tradycyjne dania ze swojego kraju, tworząc tym samym polsko-niemiecki stół szwedzki.  Prawdziwa integracja kwitła w kuchni podczas gotowania, gdy niemieccy uczniowie przyłączyli się do lepienia pierogów.

                      Ostatniego dnia przed wyjazdem cała grupa odwiedziła Wrocław, w którym wzięła udział w grze miejskiej. Nie sposób policzyć, ile tego dnia zostało zrobionych zdjęć, na których uwiecznione były krasnale – jednak z pewnością było ich dużo. Grupa zwiedziła także rynek, po czym w mniejszych grupach rozeszła się, by zasmakować polskiego obiadu (pierogów, klusek śląskich czy schabowego).

                      Wyjazd nie odbyłby się, gdyby nie dofinansowanie z Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Dzięki inicjatywnie mieliśmy szanse poznać nawzajem swoją historię, kulturę i język, a także zawrzeć wspaniałe znajomości. Dziękujemy!

                      Podczas pożegnania padło wiele miłych słów. Uczestnicy padali sobie nawzajem w objęcia, parę osób uroniło nawet łzy. Wspólnie spędzony czas był dla wszystkich bardzo ważny i chyba nikt nie był gotowy tak szybko go kończyć. Choć mówi się, że wszystko co dobre kiedyś się kończy, to wszyscy dobrze wiedzieli, że to jeszcze nie był koniec – w październiku widzimy się w Darmstadt!


      Relację przygotowała Agata Pękala (4 E)

      Mamy nadzieję, na podpisanie współpracy w ramach Szkół Partnerskich ze szkołą w Ober-Ramstadt i kontynuację podobnych tematycznych projektów i wymian młodzieżowych w przyszłości.

     • Brązowe medale.

     • Sztafety dziewcząt i chłopców z brązowymi medalami mistrzostw Mokotowa! 27.09 podczas biegów drużynowych 10x1000m zarówno dziewczęta jak i chłopcy zdobyli 3 miejsce na Mokotowie.

      Dziewczęta:1. Pols Noelia 4D 2. Lipińska Anna 3A 3. Felker Nina 4C 4. Dąbrowska Aleksandra 4C 5. Sobolewska Aleksandra 4C6. Marciniak Dorota 3C7. Kolmas Antonina 1E8. Dzwonkowska Paulina 3D9. Nieke Aleksanda 1C_1 10. Milewska Helena 3E 11. Wolińska Zofia 1D_1 (rezerwowa)

      Chłopcy:1. Dembek Krzysztof 3A 2. Wróblewski Błażej 3B 3. Gajewski Jan 1D_1 4. Dobek Michał 3C 5. Czernicki Maciej 4A 6. Jeżółkowski Jan 3C 7. Gryglewski Jakub 2A 8. Kwiatkowski Franek 3A 9. Duda Bruno 1E 10. Dajczer Maciej 1E

     • MOŻDŻONEK CUP

     • 30.09 siatkarze i siatkarki z naszej szkoły wzięli udział w turnieju organizowanym przez fundację Marcina Możdżonka - mistrza świata w siatkówce. Były już reprezentant Polski sam zaszczycił obecnością na zawodach, a nasze zespoły mogły zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcia. Dziewczyny po ambitnej walce zakończyły turniej tuż za podium, a chłopcy wygrali zawody. Dodatkowo za 1 miejsce zespół wygrał komplet strojów siatkarskich.Skład zespołów:

      Dziewczęta:

      1. Dorota Marciniak

      2. Edyta Kozłowska

      3. Jagoda Danielczyk

      4. Justyna Winiarska

      5.Klara Chmielewska

      6. Otylia Wieczorek

      7. Zuzanna Poloczek

      8. Hania Dudzik

      Chłopcy:

      1. Michał Grabek

      2. Kacper Kowalski

      3. Wojtek Danielewicz

      4. Michał Dobek

      5. Mikołaj Maskiewicz

      6. Krzysztof Kosiński

      7. Krzysztof Strupiński

      8. Bartosz Dąbrowski

      9. Bartosz Czapliński

      10. Bartosz Mantey

      11. Jan Jeżółkowski

      12. Mikołaj Marciniak

      Gratulacje!

     • III Mokotowski Mityng Lekkoatletyczny


     • 2 października 2022 r. na obiektach sportowych XXVIII LO im. Jana Kochanowskiego przy ul. Wiktorskiej 99 odbył się III Mokotowski Mityng Lekkoatletyczny. Organizatorem zawodów był Klub Roberta Korzeniowskiego-RK Athletics. Mityng swoim patronatem objął Burmistrz Dzielnicy Mokotów Pan Rafał Miastowski.

      W zawodach rywalizowano w następujących kategoriach wiekowych oraz konkurencjach:

      KATEGORIE WIEKOWE:

      U10 (2012 i młodsi);

      U12 (2010 – 2011);

      U14 (2008 – 2009);

      U16 (2006 – 2007);

      OPEN

      KONKURENCJE:

      Bieg na 60 m;

      Bieg na 1000 m;

      Chód sportowy na 1000 m;

      Chód sportowy na 2000 m;

      Chód sportowy na 3000 m;

      Skok w dal;

      Rzut piłeczką palantową.

      W imprezie uczestniczyło kilkuset zawodników. Serdeczne gratulacje dla zwycięzców. I do zobaczenia za rok na III Mokotowskim Mityngu.

      Program Zawodow-Mokotow

     • Rada Rodziców 2022/2023

     • W dniu 27.09.2022 roku ukonstytuowała się nowa Rada Rodziców oraz wybrano jej Prezydium.

      Prezydium Rady Rodziców w roku szkolnym 2022/2023

      Przewodnicząca – Marta Piotrkiewicz                         3 D 

      Skarbnik– Beata Skrzyniarz                                   1  C_1 

      V-ce Przewodnicząca Gracjana Kubak                       4 C 

      Sekretarz– Robert Czyrski                                          2 B 

      Członek Prezydium- Honorata Trzaska                   1 C_2 

      Członek Prezydium- Anna Celińska                         1 D_1 

      Członek Prezydium –Urszula Sienkiewicz               1_D_2

      27.09.2022_uchwala_NR_1__Wybory.pdf

       

       

    • Gala LV WOM
     • Gala LV WOM

     • W dniu 26 września 2022 roku w Służewskim Domu Kultury w Warszawie odbyła się Galę podsumowującą zmagania mokotowskich szkół w ramach LV Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. XXVIII LO  osiągnęła w rywalizacji szkół LV Warszawskiej Olimpiady Młodzieży :

      1.miejsce w klasyfikacji łącznej w kategorii szkół ponadpodstawowych

      2.miejsce w klasyfikacji dziewcząt w kategorii szkół ponadpodstawowych

      1.miejsce w klasyfikacji chłopców w kategorii szkół ponadpodstawowych

       

     • WOM-biegi przełajowe

     • 21 września 2022 w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży odbyły się zawody w biegach przełajowych. Na 4 kategorie w indywidualnych biegach przełajowych nasi uczniowie zdobyli 2 złote medale, a kilku zostało sklasyfikowanych w pierwszej dziesiątce awansując tym samym do finałów. Na najwyższym stopniu podium stanęli Zosia Braun i Błażej Wróblewski.

      Dziewczęta 06+

      1. Zofia Braun

      6. Antonina Kolmas

      12. Dorota Marciniak

      20. Nieke Aleksandra

      51. Wolińska Zofia

      Startowało 88 zawodniczek

      Dziewczęta 03-05

      4. Lipińska Anna

      15. Milewska Helena

      22. Sobolewska Aleksandra

      25. Dąbrowska Aleksandra

      34. Felker Nina

      Startowało 39 zawodniczek

      Chłopcy 06+

      5. Duda Bruno

      21. Gryglewski Jakub

      25. Kwiatkowski Franek

      30. Dajczer Maciej

      36. Gajewski Jan

      51. Majewski Tymon

      54. Korbacz Bartosz

      59. Tys Piotr

      Startowało 109 zawodników

      Chłopcy 03-05

      1. Wróblewski Błażej

      9. Czernicki Maciej

      13. Karolak Adam2

      0. Dobek Michał

      31. Grabek Michał

      46. Sendek Wojtek

      48. Szczęsny Marek

      Startowało 85 zawodników

      Gratulujemy nie tylko wysokich miejsc ale również udziału i ukończenia konkurencji.

 • Galeria zdjęć

   brak danych