• W Teatrze Anatomicznym

     • 11 września 2022 r. klasa 2 D uczestniczyła w zajęciach anatomii na WUM w teatrze anatomicznym XXI wieku. Uczniowie dodatkowo poznali historię uczelni, zwiedzili muzeum anatomii oraz bibliotekę. 

     • 3 D integracja

     • 21-23 września 2022 r. klasa 3 D wybrała się autokarem na Mazury do ośrodka Gwarek. Wyjazd pozwolił nam na chwilę odetchnąć od szkolnej rzeczywistości i zintegrować się na łonie natury. Czas, spędzony na grach zespołowych i zajęciach integracyjnych sprawił, że jeszcze lepiej się poznaliśmy, a miejsce pozwoliło nam odpocząć od pędzącego miasta.

      To była bardzo udana wycieczka 

      Nadia Ratowska (3D) Poniżej fotorelacja.

     • WOM-biegi przełajowe (finały)

     • 4 października 2022 r. odbył się finał warszawski w indywidualnych biegach przełajowych w ramach rywalizacji WOM. Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów, którzy osiągnęli bardzo dobre rezultaty!

      Wyniki:
      Kategoria 06+ dziewcząt
      Antonina Kolmas 48 miejsce
      Startowały 104 zawodniczki

      Kategoria 03-05 dziewcząt
      Ania Lipińska 11 miejsce
      Startowało 81 zawodniczek

      Kategoria 06+ chłopców
      Bruno Duda 37 miejsce
      Startowało 122 zawodników

      Kategoria 03-05 chłopców
      Błażej Wróblewski 3 miejsce
      Maciej Czernicki 35 miejsce
      Startowało 116 zawodników

      Błażej Wróblewski oprócz brązowego medalu uzyskał awans do finałów wojewódzkich, które odbędą się w kwietniu 2023.

      Gratulujemy wszystkim reprezentantom naszej szkoły!

     • Szkoły pełne talentów

     • Drodzy nauczyciele, rodzice, uczniowie,

      Lidl rozpoczął akcję "Szkoły pełne talentów", w której bierzemy udział. Za każde wydane 50 zł (w tym minimum 1 warzywo lub owoc) należy odebrać kupon-Talenciak. Przykładowo za wydanie 100 zł z 1 warzywem należą się dwa Talenciaki (nie trzeba robić osobnych paragonów). Następnie są dwie możliwości:
      1. Z kodu QR na kuponie wybieramy naszą szkołę i przekazujemy punkty.
      2. Przynosimy kupon do szkoły i wrzucamy do specjalnego pudełka (żółte z logiem Lidla), które zostaną zeskanowane przez nauczycieli i dodane do naszej szkoły. Uwaga: zeskanowanych kuponów prosimy nie wrzucać do pudełka, bo punkty naliczą się tylko raz, niezależnie kto będzie je wprowadzał.
      Co z tego mamy? Uzbierane punkty wymieniamy na sprzęt sportowy, ale nie tylko. Przykładowo 1100 punktów to 10 piłek do siatkówki. Wybór nagród jest bardzo duży.

      Ponadto każdy Talenciak to dodatkowy los w loterii (do wygrania np. wyposażenie pracowni informatycznej).

    • Projekt Krzyżowa 11-16.09.2022
     • Projekt Krzyżowa 11-16.09.2022

     • Krzyżowa 11.09 – 17.09.2022

                      Była niedziela rano godzina 5:30, 11 września. Na praktycznie pustym o tej porze peronie kolejowym stała grupa młodych ludzi. Z ich twarzy i tonu głosu dało wyczytać się poruszenie i zniecierpliwienie, jakby nie mogli się czegoś doczekać. Wydawali się mocno podekscytowani czekającą ich wycieczką – jednak dokąd zmierzali?

                      Na miejsce spotkania młodzieży polsko – niemieckiej wybrano Krzyżową (niem. Kreisau), wieś położoną na Dolnym Śląsku. Lokalizacja nie była przypadkowa, w końcu to właśnie w Krzyżowej w czasie II wojny światowej działał ,,Krąg” czyli niemiecka grupa antynazistowska. To tutaj również odbyła się w 1989 roku ,,Msza Pojednania” z inicjatywy kanclerza Niemiec Helmuta Kohla oraz premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego. Krzyżowa jest miejscem, w którym zbiega się historia obu narodów, między którymi jak wiadomo nie zawsze bywało kolorowo.

                      W spotkaniu organizowanym przez Fundację Krzyżowa wzięła udział grupa 24 uczniów z XXVIII LO im. Jana Kochanowskiego pod opieką p.prof. Mikołajczyk i p.prof Bober. Grupa niemiecka składała się z podobnej ilości uczniów z Darmstadt w Niemczech, również pod opieką dwojga nauczycieli (Herr Harald und Frau Nikol).

                      Już z początku zachwycił teren – pałac, park dookoła oraz budynki gospodarcze, które były miejscem zakwaterowania uczestników wymiany. To w budynkach gospodarczych również mieściła się stołówka, w której po raz pierwszy Polacy mieli szansę spotkać się z uczniami ze szkoły niemieckiej. Pierwszy posiłek wydawał się dla wielu stresujący – rozmowy toczyły się głównie po niemiecku i polsku, a uczniowie zerkali na siebie niepewnie. Jednak już następnego ranka wyspani, po pierwszych zajęciach integracyjnych uczestnicy wypełnili stołówkę gwarem rozmów i śmiechem, które od tego czasu towarzyszyły im do końca wyjazdu.

                      Zajęcia przygotowane przez panią Sarah miały charakter nie tylko integracyjny. W ciągu następnych dni uczestnicy realizowali program ,,Kultura pamięci Polska – Niemcy” obejmujący poznanie kultury obu narodów oraz sposobów upamiętniania. Uczniowie dzielili się swoimi historiami rodzinnymi doprowadzając się nawzajem do łez śmiechu lub wzruszenia, rozmawiali o świętach narodowych obchodzonych w ich kraju oraz o najważniejszych wydarzeniach historycznych. Zaplanowana była też wizyta w obozie koncentracyjnym Gross – Rosen. Choć gdy z początku pojawił się temat obozów, będących mroczną częścią naszej wspólnej historii, wielu uczniów wydawało się zmieszanych, to z czasem otworzyli się i mówili o swoich przemyśleniach.

                      Wszechobecna była nauka prostych rzeczy od siebie nawzajem. Wspólne żarty oparte na różnicach kulturowych, recytowanie razem łamańców językowych, tworzenie mieszanki polsko-niemiecko-angielskiej stało się codziennością. Lecz za tymi zwykłymi zachowaniami szło łamanie stereotypów i barier, poznawanie się bez strachu przed innością. Wspólną atrakcją stało się tańczenie, bo ku zdziwieniu polskiej grupy Niemcy nie znali belgijki, a ku zdziwieniu niemieckiej Polacy tańca pingwina.

                      Uczestnicy zadziwili się również tradycyjnymi daniami. Każda z grup ugotowała dla drugiej tradycyjne dania ze swojego kraju, tworząc tym samym polsko-niemiecki stół szwedzki.  Prawdziwa integracja kwitła w kuchni podczas gotowania, gdy niemieccy uczniowie przyłączyli się do lepienia pierogów.

                      Ostatniego dnia przed wyjazdem cała grupa odwiedziła Wrocław, w którym wzięła udział w grze miejskiej. Nie sposób policzyć, ile tego dnia zostało zrobionych zdjęć, na których uwiecznione były krasnale – jednak z pewnością było ich dużo. Grupa zwiedziła także rynek, po czym w mniejszych grupach rozeszła się, by zasmakować polskiego obiadu (pierogów, klusek śląskich czy schabowego).

                      Wyjazd nie odbyłby się, gdyby nie dofinansowanie z Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Dzięki inicjatywnie mieliśmy szanse poznać nawzajem swoją historię, kulturę i język, a także zawrzeć wspaniałe znajomości. Dziękujemy!

                      Podczas pożegnania padło wiele miłych słów. Uczestnicy padali sobie nawzajem w objęcia, parę osób uroniło nawet łzy. Wspólnie spędzony czas był dla wszystkich bardzo ważny i chyba nikt nie był gotowy tak szybko go kończyć. Choć mówi się, że wszystko co dobre kiedyś się kończy, to wszyscy dobrze wiedzieli, że to jeszcze nie był koniec – w październiku widzimy się w Darmstadt!


      Relację przygotowała Agata Pękala (4 E)

      Mamy nadzieję, na podpisanie współpracy w ramach Szkół Partnerskich ze szkołą w Ober-Ramstadt i kontynuację podobnych tematycznych projektów i wymian młodzieżowych w przyszłości.

     • Brązowe medale.

     • Sztafety dziewcząt i chłopców z brązowymi medalami mistrzostw Mokotowa! 27.09 podczas biegów drużynowych 10x1000m zarówno dziewczęta jak i chłopcy zdobyli 3 miejsce na Mokotowie.

      Dziewczęta:1. Pols Noelia 4D 2. Lipińska Anna 3A 3. Felker Nina 4C 4. Dąbrowska Aleksandra 4C 5. Sobolewska Aleksandra 4C6. Marciniak Dorota 3C7. Kolmas Antonina 1E8. Dzwonkowska Paulina 3D9. Nieke Aleksanda 1C_1 10. Milewska Helena 3E 11. Wolińska Zofia 1D_1 (rezerwowa)

      Chłopcy:1. Dembek Krzysztof 3A 2. Wróblewski Błażej 3B 3. Gajewski Jan 1D_1 4. Dobek Michał 3C 5. Czernicki Maciej 4A 6. Jeżółkowski Jan 3C 7. Gryglewski Jakub 2A 8. Kwiatkowski Franek 3A 9. Duda Bruno 1E 10. Dajczer Maciej 1E

     • MOŻDŻONEK CUP

     • 30.09 siatkarze i siatkarki z naszej szkoły wzięli udział w turnieju organizowanym przez fundację Marcina Możdżonka - mistrza świata w siatkówce. Były już reprezentant Polski sam zaszczycił obecnością na zawodach, a nasze zespoły mogły zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcia. Dziewczyny po ambitnej walce zakończyły turniej tuż za podium, a chłopcy wygrali zawody. Dodatkowo za 1 miejsce zespół wygrał komplet strojów siatkarskich.Skład zespołów:

      Dziewczęta:

      1. Dorota Marciniak

      2. Edyta Kozłowska

      3. Jagoda Danielczyk

      4. Justyna Winiarska

      5.Klara Chmielewska

      6. Otylia Wieczorek

      7. Zuzanna Poloczek

      8. Hania Dudzik

      Chłopcy:

      1. Michał Grabek

      2. Kacper Kowalski

      3. Wojtek Danielewicz

      4. Michał Dobek

      5. Mikołaj Maskiewicz

      6. Krzysztof Kosiński

      7. Krzysztof Strupiński

      8. Bartosz Dąbrowski

      9. Bartosz Czapliński

      10. Bartosz Mantey

      11. Jan Jeżółkowski

      12. Mikołaj Marciniak

      Gratulacje!

 • Galeria zdjęć

   brak danych