• Hiszpańska wymiana

          • W ostatnim tygodniu października uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w wyjeździe do Hiszpanii. Miejscem docelowym był Kadyks. Miasto to jest nazywane najstarszym miastem zachodu. Zostało założone przez Fenicjan w II tysiącleciu przed Chrystusem (a zatem setki lat przed Rzymem). 

            Uczniowie Kochanowskiego wzięli udział w 20-godzinnym kursie języka hiszpańskiego, podczas którego doskonalili znajomość języka Cervantesa nie tylko w sali lekcyjnej, ale również na ulicach miasta rozmawiając z przechodniami.

            Poza zajęciami językowymi w programie znalazło się miejsce na aktywności związane z kulturą Hiszpanii i krajów Ameryki Łacińskiej. Pierwszego dnia uczestnicy wyjazdu poznali historię Kadyksu od czasu założenia fenickiej kolonii Gadir, przez czasy przynależności do Imperium Rzymskiego i okres muzułmański aż po czasy Rekonkwisty. Drugiego dnia grupa odwiedziła Muzeum Kadyksu, gdzie można podziwiać pozostałości materialne wszystkich kultur, które rozwijały się w mieście. Następnego dnia odbył się warsztat tańców latynoskich, który poza dobrą zabawą stworzył świetną okazję do uświadomienia uczniom roli tańca w kulturach hiszpańskiego obszaru językowego. W piątek 27.10 szkoła językowa K2 przygotowała dla naszej grupy imprezę pożegnalną w klimacie Halloween. Uczniowie rozpoznawali swoje podobizny w charakteryzacji typowej dla meksykańskiego Dia de los Muertos. Weekend rozpoczął się wycieczką śladami pierwszej hiszpańskiej konstytucji, która została podpisana w 1812 roku właśnie w Kadyksie. Popołudnie przeznaczone było na pobyt na plaży. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała kąpielom w oceanie. Ostatni dzień pobytu w Hiszpanii grupa spędziła w Sevilli. W stolicy Andaluzji oglądaliśmy m. in. Alkazar, czyli wybudowany jeszcze w epoce muzułmańskiej kompleks pałacowo-zamkowy, dzielnicę Santa Cruz, jedną z zabytkowych części miasta oraz Katedrę wraz z dawnym minaretem, dziś jednym z symboli miasta, czyli Giraldę. Wystarczyło również czasu na odwiedziny w Muzeum Sztuk Pięknych, gdzie uczniowie mogli się zapoznać z twórczością wybitnych malarzy różnych epok takich jak np. El Greco, Bartolome Esteban Murillo czy Francisco de Zurbaran. Zwieńczeniem całości była wizyta na słynnym Placu Hiszpańskim. Konstrukcja stworzona z okazji Wystawy Iberoamerykańskiej w 1929 roku do dzisiaj zadziwia swoją monumentalnością i typowo hiszpańską estetyką. Jest to jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków Hiszpanii. 

            Następnego dnia niestety trzeba było już wrócić do Warszawy. Jednak bez wątpienia wszyscy przywieźli do domu piękne wspomnienia i dużą dawkę wiedzy na temat kultury Hiszpanii, a w szczególności regionu Andaluzji.

             

          • Stypendium Prezesa Rady Ministrów

          • 26 października 2023 r. w Auli Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych przy ul. Kawęczyńskiej 36
            w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów dla Stypendystów Prezesa Rady Ministrów. 

            Stypendium Prezesa Rady Ministrów z rąk p. Aureli Michałowskiej Mazowieckiego Kuratora Oświaty odebrała Dominika Żak-uczennica klasy 2 D_2.

          • 4 A na Szlaku Orlich Gniazd i Pustyni Błędowskiej

          • Klasa 4 A odbyła wycieczkę na Jurę Krakowsko-Częstochowską oraz Pustynię Błędowską. Na trasie znalazły się między innymi: Zamek w Rabsztynie, Muzeum "Podziemny Olkusz".

            Nie zabrakło bezpiecznej "wspinaczki" po skałkach i odwiedzin w jaskiniach oraz długich wędrówek szklakami między innymi "Orlich Gniazd"

          • Hiszpańska wymiana

          • W dniach 23.10.23-30.10.23 34 uczniów Kochanowskiego uczestniczy w wymianie językowo-kulturoznawczej w Hiszpanii. Trasa wycieczki: Warszawa-Malaga-Kadyks-Malaga-Warszawa.

            W programie wyjazdu znalazło się zwiedzanie Malagi oraz Kadyksu z przewodnikiem w języku hiszpańskim, lekcja muzealna w Kadyksie-zapoznanie ze spuścizną fennicką, rzymską i muzułmańską. Uczniowie uczestniczą w zajęciach językowych w szkole hiszpanskiej. Ponadto zwiedzają Sevillę: katedra i Giralda-sztuka muzułmańska i chrześcijańska okresu średniowiecza w Hiszpanii. La Plaza de Espana-pamiątka po wystawie iberoamerykańskiej z 1929 r. Park Marii Luizy-hiszpanskie założenia ogrodowe. LAs Setas-współczesna architektuara Seviiii. Przewidziano również zajęcia w szkole tańca hiszpańskiego oraz zajęcia dotyczące kuchni hiszpańskiej.

            Opiekunami są p. Przemysław Mańkowski oraz p. Jerzy Tomczyk. 

          • Różowy miesiąc w Kochanowskim

          • W ramach różowego października przystąpiliśmy do Ogólnopolskiego Projektu Innowacji Wychowawczej w zakresie profilaktyki.

            Sekcja Wolontariatu przygotowała plakaty, wstążeczki oraz kiermasz ciast, którego dochód około 500 zł przekażemy na Fundację Onkologiczną Rakiety. 

            Z całego serca bardzo dziękuję Szefowym Wolontariatu Nadii Ratowskiej i Oldze Warczak wraz cała sekcją Wolo za przeprowadzenie akcji i różowe akcenty. 

            Dziękuję wszystkim Koleżankom i Kolegom z Grona Pedagogicznego, którzy dołączyli do akcji oraz zaopatrzyli się w scenariusz pokazowy.

            Dziękuję za wsparcie Dyrekcji naszego Liceum. 

            Katarzyna Mikołajczyk Opiekun Wolontariatu

          • Brązowy medal

          • Drużyna dziewcząt zdobyła III miejsce i brązowy medal w mistrzostwach Mokotowa w piłce ręcznej w kategorii szkół ponadpodstawowych LVII Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.

            Skład naszego zespołu:

            1. Otylia Wieczorek
            2. Wiktoria Grabowska
            3. Wiktoria Jakimiak
            4. Zosia Wesołowska
            5. Natalia Grzybowska
            6. Anna Dybko
            7. Dorota Marciniak

            Trener: p. Beata Cichowska

  • Galeria zdjęć

      brak danych