• Zmarł Pan Profesor Wojciech Szarowski
     • Zmarł Pan Profesor Wojciech Szarowski

     • Dzisiaj na cmentarzu Północnym żegnamy Wojciecha Szarowskiego, polonistę i teatrologa, zmarłego w Dniu Teatru. Zaczął on pracę w Liceum Kochanowskiego jesienią 1989 roku, jako nauczyciel języka polskiego, ale również – będąc wielbicielem teatru – prowadził warsztaty, organizował wyprawy na spektakle do najlepszych warszawskich teatrów, uczył krytycznej analizy przedstawień, wreszcie – przygotowując z uczniami spektakle.  Kiedy stworzyliśmy klasę o profilu kulturowym,
      Wojciech Szarowski czuwał nad zajęciami poświęconymi historii teatru i dramatu, osobiście prowadził również warsztaty. Od początku istnienia Festiwalu Teatralnego w Kochanowskim był członkiem jury.

         Był postacią nietuzinkową, osobowością wyrazistą, budzącą w uczniach podziw, szacunek, uwielbienie, a czasem obawę niesprostania wymaganiom Sora. Działał w głębokim przekonaniu, że nauczyciel powinien być dla uczniów mistrzem, wprowadzającym ich w trudny świat dorosłości.
      I dla wielu był Mistrzem.

         Dla nas – nauczycieli -  był dobrym kolegą, mądrym, pełnym pomysłów, inicjatorem różnych aktywności, spiritus movens choćby programu Szkoła poza szkołą, Konkursu Recytatorskiego i wielu, wielu innych. Dla niektórych – także przyjacielem.

      Żegnaj, Wojtku.

      Joanna Waszczuk-Nowicka

       

       

       

     • Siatkarze mistrzami Mokotowa!

     • W finale uczniowie Kochanowskiego rywalizowali z ZSLiT nr 1.

      Po pierwszym nieudanym secie (15:25) nic nie zwiastowało emocji. Jednak mobilizacja zespołu spowodowała wyrównanie pojedynku (25:18). Tie break był bardzo zacięty. Drużyny grały punkt za punkt, jednak w końcówce to Kochaniacy zachowali więcej zimnej krwi wygrywając 15:12 i tym samym zdobywając złote medale.

      Skład zespołu:

      1. Tadeusiak Andrzej

      2. Tymiński Paweł

      3. Mantey Bartosz

      4. Kowalski Kacper

      5. Strupiński Krzysztof

      6. Marciniak Mikołaj

      7. Berger Oskar

      8. Jeżółkowski Jan

      9. Kucharski Jakub

      10. Nguyen Michał

      11. Pastuszko Dominik

      Trener: Patryk Sadlej

      To już kolejny sukces zepołowy Kochanowskiego w tej edycji WOM. 

     • Subiektywnik-XXVII FT

     • Już jest, oczekiwany przez wielu.....

      Zapraszamy do lektury

      SUBIEKTYWNIK

      Tradycji stało się zadość. Dziękujemy całemu zespołowi redakcyjnemu:

      Agata Pękal i Benedykt Chromiński-redaktorzy naczelni

      Patrycja Kulig-Projekt okładki

      Patrycja Kulig, Zofia Golat, Dominika Grządka-grafiki festiwalowe

      Antoni Lewandowski-logo festiwalu

      Redaktorzy:

      Anna Dybko, Jakub Meller, Aleksandra Meller, Paulina Kot, Patrycja Kulig, Zuzanna Michaś, Zofia Golat

       

    • REKRUTACJA 2022/2023
     • REKRUTACJA 2022/2023

     • Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną Kochanowskiego na rok szkolny 2022/2023.

      Szczegółowe informacje są dostępne w zakładce Dla Kandydatów.

      Rekrutacja na rok szkolny 2022/2023

      Dzień otwarty dla Kandydatów zaplanowaliśmy 23 kwietnia 2022 r. w godz. 10.00-13.00.

      W sprawie Rekrutacji zapraszamy do kontaktu telefonicznego (22-844-29-21) oraz drogą mailową: rekrutacja@kochanowski.waw.pl.

     • Biała Szkoła

     • Wracamy do wieloletniej tradycji w Kochanowskim.

      W dniach 15-20 marca 2022 r.  Kochaniacy wspólnie z uczniami
      XII LO im. Henryka Sienkiewicza uczestniczyli w Białej Szkole, która odbyła się w Białce Tatrzańskiej. Każdego dnia, korzystając z pięknej pogody uczniowie wraz z opiekunami spędzali aktywnie czas na stokach narciarskich oraz basenach w Termach Bania. Celem Białych Szkoł w Kochanowskim jest integracja uczestników, doskonalenie jazdy na nartach i snowboardzie oraz naładowanie baterii do dalszej nauki w szkole. Wyjazd zapewnił wiele pozytywnych emocji.   Wyjazd zorganizowali oraz sprawowali opiekę nad uczniami nasi nauczyciele: p. Piotr Rongies, p. Jerzy Tomczyk i p. Patryk Sadlej.

      Wracając do bogatej tradycji Białych szkół w Kochanowskim mamy nadzieję, że Biała Szkoła będzie realizowana cyklicznie w kolejnych latach, nie tylko w Białce Tatrzańskiej ale również, jak to drzewiej bywało na stokach we Włoszech, Austrii oraz Szwajcarii.

    • Dzień Teatru
     • Dzień Teatru

     • 18 marca 2022 r. z inicjatywy organizatorów 27 Festiwalu Teatralnego odbył się Dzień Teatru. W trakcie Dnia Teatru mogliśmy obejrzeć na Kochanowskiej scenie przedstawienia, które były prezentowane 29 stycznia 2022 r. w ramach 27 FT online.

      Dzięki ciężkiej pracy i determinacji wielu osób, mogliśmy poczuć atmosferę festiwalową. Na scenie  obejrzeliśmy następujące sztuki:

      • Męczeństwo Piotra Oheya w reż. Agaty Górki
      • Concertina w reżyserii Wiktora Dymkowskiego
      • Dziady cz. III w reż. Hanny Rutyny
      • On w reż. 
      • Aleksytymia w reż. Leny Florkowskiej

      Najpiękniejsza jest nasza nieklimatyzowana sala gimnastyczna na kilka chwil przed wejściem na scenę aktorów, kiedy ostatnie ustawienia sprawdza sekcja techniczna....

     • Wykład

     • 16 marca  2022 r.w ramach umowy patronackiej z Instytutem Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej na Wydziale Lingwistyki Stosowanej UW klasy kulturowe uczestniczyły w wykładzie oraz warsztatach.

      Wykład i warsztaty prowadzili prof. Krzysztof Fordoński i dr Monika Konert-Panek.

      Warsztaty były poświęcone różnicom między British i American English (słownictwo, akcent, ale też w pop-kulturze tj. w filmach i piosenkach). 

      Wykład mówiący o tym, jak pisarze i poeci zarabiali na życie, pokazał ten problem i zmienne szczęście - sytuację finansową poetow i pisarzy na przestrzeni wieków, od poetów piszących w języku staroangielskim (od wczesnego Średniowiecza) po J.K Rawling - autorkę serii książek o Harrym Potterze. 

      Dowiedzieliśmy sie też o możliwościach studiowania na WLS UW, jakie są kierunki i specjalizacje w Instytucie Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej. 

 • Galeria zdjęć

   brak danych